Videre ad enhedens vej

Fællesmøde for kommunister i Midtjylland

Af Henrik Stamer Hedin

 

Midtjydsk Distrikt af DKP og Århus-afdelingerne af KPiD og DKP/ML tog et nyt skridt i retning af øget samarbejde mellem de kommunistiske partier i Danmark, da de den 29. maj holdt fælles medlemsmøde i Århus. Mødet, som fandt sted i Murersvendenes Fagforening i Grønnegade, var velbesøgt, og der var oplæg ved Henrik Stamer Hedin, DKP, Thorkil Jansen, DKP/ML, og Hans Nielsen, KPiD. Dagbladet Arbejderen var repræsenteret ved sin redaktør Birthe Sørensen og bragte den 31. et fyldigt referat, som også kan læses på DKP/ML's hjemmeside (www.dkp-ml.dk). Vi citerer fra referatet:

"Skal vi holde møder for at finde ud af hvor vi er uenige? Er det ikke noget af et luksusproblem?

Sådan udtrykte en af deltagerne sin bramfri mening tirsdag aften, da der for første gang blev afholdt et fælles møde for medlemmer af DKP, KPiD og DKP/ML i Midtjylland/Århus.

Konklusionen på mødet blev, at sådanne møder skal der måske også holdes i fremtiden, men at der derudover er brug for et tættere samarbejde i hverdagen."

Efter at have refereret oplæggene fortsætter bladet:

"I den efterfølgende debat blev der fremsat en lang række forslag til det videre samarbejde:

Møder om situationen i Columbia og Palæstina, om Echelon, etablering af en afdeling af Samarbejdskomiteen for Fred og Sikkerhed, fælles studiekreds, opbygningen af en fælles faglig gruppe og en fælles markering af 60 året for kommunistforbudet den 22. august."

Mødets konklusion blev, at der nedsættes en tremands kontaktgruppe, som skal forberede yderligere fællesmøder, formentlig et par gange om året.

Efter mødet udtaler Peder Pedersen fra distriktsledelsen i DKP Midtjydsk:

"Det var os, DKP Midtjydsk, der tog intiativet. Der var en god og kammeratlig stemning på mødet og erkendelsen, som blev udtrykt, at ingen af de tre partier alene var i stand til at fungere, på en måde som et kommunistisk parti bør fungere, er en tanke, der nok er værd at overveje.

Ledelsen i Midtjysk står ikke og vælger mellem et kommunistisk samarbejde på den ene side eller Enhedslisten på den anden. Tværtimod vil vi forsætte med at søge den bredest mulige enhed i kampen for eksempelvis de emner, der blev foreslået på det fælles medlemsmøde."